Chcete chovat suchozemskou želvu? Poradíme vám jak na to

Fotografie ze stránek pexels od uživatele Magda Ehlers

 

Suchozemská želva je nenáročný, tichý společník, který nepotřebuje tolik vaší pozornosti. Jedná se o býložravce, tudíž nebudete mít problém ani se sháněním potravy. Předtím však, než si ji pořídíte, je nutné připravit želvičce vhodný příbytek. V následujících odstavcích se dočtete, jak chovat suchozemskou želvu a co dalšího je potřeba zajistit.

Výběr terária pro suchozemskou želvu

Suchozemská želva nepatří mezi náročné mazlíčky na chov. Ke spokojenosti stačí pořídit a vybavit dostatečně velké terárium. Nejčastěji se můžete setkat s celoskleněnými terárii, která mají optimální větrání a z přední části zasunovací dvířka. Ty nám skvěle poslouží pro snadnější manipulaci s želvičkou a pro čištění terária. Lze pořídit i terárium na míru, které má dno, strop a boky z OSB desek s přední skleněnou částí. Co se týká velikosti, tak pro menší druhy suchozemských želv bohatě postačí terárium o velikosti 50 x 50 x 100 cm.

Výhřevné a UVB osvětlení

Aby vám želvička prosperovala a vy jste se mohli těšit ze spousty společně strávených let, je potřeba do terária umístit výhřevné a UVB osvětlení. Díky UVB osvětlení dokáže želva vyrábět dostatečné množství vitamínu D, který je nutný pro správný růst krunýře i kostí a celkovou vitalitu zvířete. Pod výhřevnou žárovkou se želvy rády vyhřívají a odpočívají. Teplota pod žárovkou by se měla pohybovat mezi 40°C.

Podestýlka

Pro našeho želvího mazlíčka uděláme nejlépe, když jako podestýlku zvolíme kokosové vlákno, které navíc smícháme s pískem. Takováto podestýlka nejvíce simuluje přirozené prostředí želvičky. Substrát je vhodný rozmístit v teráriu v dostatečně silné vrstvě, udržovat jej vlhký a jednou za půl roku kompletně celý vyměnit.

Domeček

Domeček pro želvy by měl být velký podle velikosti a počtu želv. Můžeme vybrat i z domků určené pro hlodavce, avšak dejte pozor, aby měl domeček dostatečně velký vchod. Do terária pro suchozemskou želvu se výborně hodí například domečky dřevěné nebo keramické.

Misky na vodu

Miska na vodu neslouží pouze na pití, ale také pro koupání. Obzvláště mláďata želv tuto činnost milují a vyhledávají. Miska by měla mít nízké okraje, které želva snadno přeleze a nebude mít problém dostat se po koupeli z misky ven. Dbejte však na čistotu vody, protože při koupeli se do misky želvy velmi často vyměšují.

Dekorace

Suchozemské želvy jsou rozené průzkumnice a rády překonávají všelijaké překážky. Proto nezapomeňte do terária umístit i například silnější větve, schovky z kůry či různě velké ploché kameny, na které může želva vylézt. Pokud chcete terárium doplnit o nějakou zeleň, doporučujeme spíše volit kytky umělé, jako jsou různé kaktusy a sukulenty. Živé rostliny by želva dříve či později zkonzumovala.

Potrava

A v neposlední řadě nesmíme zapomenout na kvalitní stavu. Ta by měla obsahovat spoustu vlákniny, doplněné o vápník s fosforem. Přes léto želvě můžete natrhat pampelišku nebo jitrocel, v zimě můžete jako potravu zvolit například ledový salát nebo čínské zelí. Potravu je vhodné doplnit suchým krmivem, které obsahuje vše potřebné pro správný vývoj želvy.